Wednesday, March 30, 2016

LDF announces candidates, manifesto on April 5

KOCHI: Convenor Vaikkom Viswam announced the names of candidates of the Left Front contesting the assembly polls. The names of 124 candidates including 92 candidates of the CPM were announced. Talking to the media, he said the names of candidates for 16 seats will be announced later. The aim of the LDF is to put an end to corruption and build up the secular state, he said.  

CPM candidates


Kasargod
C H Kunhambu (Manjeshwararm, K Kunhiraman (Uduma), M Rajagopal (Thrikkaripur)

Kannur
C Krishnan (Payyannoor), T V Rajesh (Kalyasseri), James Mathew (Thaliparambu), M V Nikesh Kumar (Independent, Azhikode), Pinarayi Vijayan (Dharmadom), A N Shamseer (Thalassery) K K Shailaja (Koothuparambu), E P Jayarajan (Mattannur), Binoy Kurien (Peravur)

Wayanad
O R Kelu (Mananthavady), Rugmini Subramanyan (Sulthan Batheri), C K Saseendran (Kalpetta)

Kozhikode
K K Lathika (Kuttiyadi), K Dasan (Koyilandy), T P Ramakrishnan (Perambra), Purushan Kadalundy (Balusseri), A Pradeep Kumar (Kozhikode North), V K C Mammad Koya (Beypore), advocate P T A Rahim (Independent, Kundamangalam), Karat Abdul Rasaq (Independent, Koduvally), George M Thomas (Thiruvambady)

Malappuram
K P Beeran Kutty (Independent, Kondotty), P V Anwar (Independent, Nilambur), K Nishanth (Vandoor), V Shashi Kumar (Perinthalmanna), advocate T K Rasheed Ali (Mankada), advocate K P Sumathi (Malappuram), V Abdurehman (Independent, Thanoor), P Abdul Gafoor (Independent, Tirur), K T Jaleel, (Thavanur, Independent), P P Basheer (Vengara), P Sreeramakrishnan (Ponnani)

Palakkad
Subaida Isahaq (Thrithala), P K Shashi (Shornur), P Unni (Ottappalam), K V Vijayadas (Kongad), V S Achuthanandan (Malampuzha), N N Krishnadas (Palakkad), A K Balan (Tharoor), K Babu (Nenmara), K D Prasenan (Alathur)

Thrissur
U R Pradeep (Chelakkara), A M Moideen (Kunnamkulam), K V Abdul Khader (Guruvayur), Murali Perunelli (Manalur), Mary Thomas (Wadakkancherry), Prof K U Arunan ( Irinjalakuda), Prof C Raveendranath (Puthucaud), B D Devassy (Chalakudy)

Ernakulam
Saju Paul (Perumbavoor), advocate V Salim (Aluva), A M Yusuf (Kalamassery), S Sarma (Vypeen), K J Maxi (Kochi), M Swaraj (Thripunithura), advocate m Anil Kumar (Ernakulam), Dr Sebastian Paul (Independent, Thrikkakara), advocate Shiji Sivaji (Kunnathunadu), M J Jacob (Piravom), Kothamangalam (not announced)

Idukki
S Rajendran (Devikulam), M M Mani (Udumbanchola), Thodupuzha (not announced)

Kottayam
Suresh Kurup (Ettumanoor), advocate Reji Skaria (Kottayam), Jaik C Thomas (Puthupally)

Pathanamthitta
Raju Abraham (Ranni), Veena George (Independent, Aranmula), R Sanal Kumar (Konni)

Alappuzha
A M Arif (Aroor), Dr T M Thomas Isaac (Alappuzha), G Sudhakaran (Ambalapuzha), advocate U Prathiba Hari (Kayamkulam) R Rajesh (Mavelikkara , advocate K K Ramachandran Nair (Chengannur)

Kollam
Advocate Ayesha Potti (Kottarakkara), J Mercykutty Amma (Kundara), Mukesh (Independent, Kollam), M Noushad (Iravipuram)

Thiruvananthapuram
Advocate D Joy (Varkala), advocate B Sathyan (Attingal), D K Murali (Vamanapuram), Kadakampally Surendran (Kazhakoottam), T N Seema (Vattiyoorkavu), V Sivankutty (Nemom), advocate A A Rasheed (Aruvikkara), C K Hareendran (Parasala), I B Satheesh (Kattakada), K Ansalan (Neyyattinkara)

No comments: